Kontrplak

Kontrplak Nedir? Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kontrplaklar ham madde olarak birçok ağaç çeşidinden üretilmektedir. Bu ağaçların bazıları ülkemizde yetişmekte olup bazıları ise yurt dışından ithal edilmektedir. Örnek vericek olursak huş kontrplağın ve egzotik marin kontrplağın ağaçları yurt dışında yetişirken, kavak kontrplağın ve kayın kontrplağın ağaçları ülkemiz topraklarında yetişebilmektedir. Fabrikalar ihale yöntemiyle bu endüstriyel ağaçlık bölgelere girip oradan çıkacak verimli tomruklarla işlerini devam ettirmektedirler. Fakat dünya çapında artan Kontrplak, Plywood talepleri fabrikaların tomruk bulmasını zorlaştırırken aynı zamanda ihale fiyatlarında da artışlara neden olmaktadır.


Bir diğer etken ise Kontrplak ve Plywood ürünlerindeki papelleri yapıştırmada kullanılan tutkalların çoğunun yurt dışından ithal edilmesidir. Güncel döviz kurlarının yüksek olması ve dünya çapında ahşap odaklı ürünlere artan talep neticesinde yükselen tutkal fiyatları da maliyeti etkileyen en büyük faktörlerden birisidir.


Kısaca Biz

2003 yılından beri faaliyette olan Uray Orman, yarım asırlık tecrübesi, deneyimli kadrosu ve güçlü sermayesi ile Türkiye genelindeki orman ürünleri ihtiyaçlarını karşılamaktadır.


İletişim

Adres: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Keresteciler Sanayi Sitesi 7. Blok No:35 - İkitelli-Başakşehir /İstanbul

Telefon: + 90 212 670 48 48 (pbx)

Fax: + 90 212 670 48 51

E-Posta:uray@uray.com.tr


Tüm Hakları Saklıdır © 2024 seo webtasarım